2023 Polaris GENERAL™ - XP 4 1000 Premium
$29,599
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders Displacement | 999cc |
| Drive System Type | On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Engine Braking System (EBS) | EDA - Engine Deceleration Assist |
| Engine Type | ProStar 1000 4-Stroke DOHC Twin Cylinder |
| Fuel System/Battery | Electronic Fuel Injection |
| Horsepower | 100 HP |
| Transmission/Final Drive | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| DIMENSIONS | |
| Bed Box Dimensions (L x W x H) | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Dry Weight | 1,962 lb (890 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Ground Clearance | 13.5 in (34.3 cm) |
| Hitch Towing Rating | 1,500 lb (680 kg) |
| Hitch Type | Standard 2 in (5.08 cm) Receiver |
| Overall Vehicle Size (L x W x H) | 150.2 x 77 x 64 in (381.5 x 195.59 x 162.56 cm) |
| Payload Capacity | 1,280 lb (580 kg) |
| Person Capacity | 4 |
| Stance | 64 in (162.56 cm) |
| Wheelbase | 115 in (292 cm) |
| BRAKES/TIRES/WHEELS | |
| Front/Rear Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
| Front Tires | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XGF |
| Rear Tires | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XG |
| Wheels | 15 in Aluminum |
| SUSPENSION | |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Front Suspension | Long Travel, High Clearance Dual A-Arm with Stabilizer Bar, 14 in (35.6 cm) Travel |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Suspension | Long Travel, High Clearance Dual Arm IRS with Stabilizer Bar, 14 in (35.6) Travel |