2023 Polaris RANGER® - XP Kinetic Premium
$24,999
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Battery System | Lithium-Ion, 14.9 kWh |
| Cooling | Active Air and Liquid |
| Drive System Type | High Performance On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Engine Braking System (EBS) | Regenerative Braking |
| Horsepower | 110 HP |
| Motor Type | Internal Permanent Magnet AC Motor |
| Torque | 140 LB-FT |
| Transmission/Final Drive | Gates Synchronous Belt H/L/N/P (Electronic Forward/Reverse), Shaft |
| DIMENSIONS | |
| Bed Box Dimensions (L x W x H) | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93.3 x 137.8 x 31.75 cm) |
| Dry Weight | 1,730 lb (785 kg) *Pre-production estimates and final vehicles weights may vary slightly |
| Ground Clearance | 14 in (35.6 cm) |
| Hitch Towing Rating | 2,500 lbs (1,133.9 kg) |
| Hitch Type | Standard 2 in (5.08 cm) Receiver |
| Overall Vehicle Size (L x W x H) | 120 x 62.5 x 78 in (305 x 158 x 198 cm) |
| Payload Capacity | 1,500 lbs (680.4 kg) |
| Person Capacity | 3 |
| Wheelbase | 81 in (206 cm) |
| BRAKES/ WHEELS/ TIRES | |
| Front/Rear Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
| Front Tires | 29 x 9-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Rear Tires | 29 x 11-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Tire Ply Rating | 8 Ply Rated |
| Wheels | 14 in. (35.6 cm) Aluminum |