2023 SSR Motorsports SR - 250 S
$3,999
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Single Cylinder, 4 Stroke, Air Cooled |
| Bore x Stroke | 77 mm x 53.6 mm |
| Displacement | 249.6 cc |
| Compression Ratio | 11.5-1 |
| Rated Output | 25.8 hp @ 9,000 rpm |
| Fuel Supply | Carburetor, 34 mm |
| Transmission | 5-speed Manual; 1-down, 4-up |
| CHASSIS | |
| Front Suspension | 47 mm Rebound / Compression Adjustable Forks, Inverted; 315 mm Travel |
| Rear Suspension | Spring Pre-load and Rebound Adjustable Shock; 270 mm Travel |
| Front Brake | 240 mm Disc w/ 2 Piston Caliper |
| Rear Brake | 240 mm Disc |
| Front Wheel/ Tire | Aluminum Alloy / 80/100 - 21 |
| Rear Wheel/ Tire | Aluminum Alloy / 100/90 - 18 |
| DIMENSIONS | |
| Wheelbase | 59 inches |
| Ground Clearance | 12.2 inches |
| Fuel Tank | 2.1 gallons |
| Weight | 260 pounds |
| LxWxH | 91 x 32.5 x 51 inches |