2024 Arctic Cat Alterra 600 - TRV EPS
$10,499
| ENGINE / DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Engine Type | Liquid-Cooled, Single Cylinder |
| Displacement | 600cc |
| Drive Train | CVT |
| Drive System | 2WD / 4WD Electric Actuation |
| Fuel System | EFI (Electronic Fuel Injection) |
| Gear Selection | H/L/N/R/P |
| Front Differential | 2WD/4WD Open |
| Rear Differential | Locked |
| STEERING / SUSPENSION | |
| Steering | Electronic Power Steering |
| Front Suspension | Double A-Arm with 8.75 in. (22.2 cm) Travel |
| Rear Suspension | Double A-Arm with 8.75 in. (22.2 cm) Travel |
| Brake System | Dual Front Hydraulic Disc, Single Rear Hydraulic Disc |
| Foot Brake | Foot Operated Rear Brake |
| Parking Brake | Park in Transmission |
| Front Tires | 25x8-12 |
| Rear Tires | 25x10-12 |
| Wheels | Steel |
| DIMENSIONS / CAPACITIES | |
| Overall Length | 95.7 in (243 cm) |
| Overall Width | 48.8 in (123.9 cm) |
| Overall Height | 50.1 in (127.3 cm) |
| Overall Weight | 853.1 lbs |
| Wheel Base | 58 in. (147.3 cm) |
| Ground Clearance | 11.3 in. (28.7 cm) |
| Fuel Capacity | 5.7 gal (21.6 L) |
| Hitch | Standard 2-in Receiver |
| Total Capacity | 600 lb (272.1 kg) |
| Front Rack | 100 lb (45.3 kg) |
| Rear Rack | 200 lb (90.7 kg) |
| Towing Capacity | 1050 lb (476 kg) |