2024 Arctic Cat BLAST ZT - 4000
$9,999
| ENGINE/ DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Engine | 4000, 2-Stroke |
| Displacement | 397cc |
| Cooling | Liquid |
| Cylinders | 1 |
| Bore x Stroke | 85 x 70 mm |
| Lubrication | Electronic Injection |
| Ignition | Digitally Controlled CDI |
| Engine Stator Output | 270W @ 3000 RPM |
| Exhaust | APV with tuned pipe, pipe sensor, manifold and stainless steel muffler |
| Fuel Capacity | 11.7 gal. |
| Oil System Capacity | 3.25 qt. |
| Drive System | Arctic Drive System |
| Clutch Calibration | 0-5,000 ft. |
| Track Drive Sprocket | 8 Tooth, 2.86 Pitch, Involute |
| SUSPENSION | |
| Front Suspension | Arctic Mountain Suspension (AMS) |
| Ski Shocks | Hydraulic Twin Tube |
| Rear Suspension | XTRA-ACTION Rear Suspension w/ Dual Shocks & Adjustable Torsion Springs |
| Front Track Shocks | Hydraulic Twin Tube |
| Rear Track Shocks | Hydraulic Twin Tube |
| DIMENSIONS | |
| Overall L x W x H | 128 in. x 44-45 in. x 51 in |
| Track Type | Cobra |
| Ski Stance | 37.5-38.5 in. Adjustable |