2024 Arctic Cat NORSEMAN X - 8000
$15,999
| ENGINE/ DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Engine | 8000, 2-Stroke |
| Displacement | 794cc |
| Cooling | Liquid |
| Cylinders | 2 |
| Bore x Stroke | 85 x 70 mm |
| Lubrication | Electronic Injection |
| Ignition | Digitally Controlled CDI |
| Engine Stator Output | 270W @ 3000 RPM |
| Exhaust | APV with tuned pipe, pipe sensor and stainless steel manifold and muffler |
| Fuel Capacity | 11.7 gal. |
| Oil System Capacity | 3.25 qt. |
| Drive System | Arctic Drive System |
| Clutch Calibration | 0-5,000 ft. |
| Track Drive Sprocket | 8 Tooth, 3.0 Pitch, Exvolute |
| SUSPENSION | |
| Front Suspension | Arctic Race Suspension (ARS) |
| Ski Shocks | Arctic Cat IFP 1.5 |
| Rear Suspension | XTRA-ACTION Rear Suspension with adjustable torsion springs, and Torque-Sensing Link Rear Arm |
| Front Track Shocks | Arctic Cat IFP 1.5 |
| Rear Track Shocks | Arctic Cat IFP 1.5 |
| DIMENSIONS | |
| Overall L x W x H | 132 in. x 45.5-51.5 in. x 52 in |
| Track Type | Power Claw |
| Ski Stance | 35.5-41.5 in. Adjustable |