2024 Arctic Cat ZR - 9000 Thundercat
$21,999
| ENGINE/ DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Engine | 9000, 4-Stroke |
| Displacement | 998cc |
| Cooling | Liquid |
| Cylinders | 3-Turbocharged |
| Bore x Stroke | 80 x 66.2 mm |
| Lubrication | Dry Sump |
| Ignition | Digital Controlled Coil Induction |
| Engine Stator Output | 545 W @ 5000 RPM |
| Exhaust | Turbocharger with stainless steel muffler |
| Fuel Capacity | 9.9 gal. |
| Oil System Capacity | 3.8 qt. |
| Drive System | Arctic Drive System |
| Clutch Calibration | 0-10,000 ft. |
| Track Drive Sprocket | 9 Tooth, 2.86 Pitch, Exvolute |
| SUSPENSION | |
| Front Suspension | ARS II w/ ATAC |
| Ski Shocks | FOX 1.5 ZERO iQS |
| Rear Suspension | SLIDE-ACTION with 3 wheel rear axle assembly, coupling blocks, Torque-Sensing Link rear arm, adjustable torsion springs, and ATAC Adjustable On-the-Fly Suspension |
| Front Track Shocks | Arctic Cat IFP 1.5 |
| Rear Track Shocks | FOX 2.0 ZERO iQS |
| DIMENSIONS | |
| Overall L x W x H | 125 in. x 48-49 in. x 52 in |
| Track Type | Ripsaw II |
| Ski Stance | 42-43 in. Adjustable |