2024 Beta Motorcycles 430 RS 4-Stroke - Base
$11,699
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Single cylinder, 4 -stroke, liquid cooled, 4-valve (Titanium intake and steel exhaust), cooling fan, electric start. (back up kick starter as an option) |
| Bore x Stroke | 95 mm x 60.84 mm |
| Displacement | 430.9 cc |
| Compression Ratio | 12.33 to 1 |
| Ignition | Dual map Kokusan. 200 watt output |
| Spark Plug | NGK LKAR8A-9 |
| Lubrication | Twin oil pumps with cartridge oil filter. Separate oil for engine and clutch. |
| Clutch | Wet Diaphragm-style |
| Transmission | 6-speed |
| Final Drive | O-ring chain |
| CHASSIS | |
| Frame | Molybdenum steel, double cradle w/quick air filter access |
| Wheelbase | 58.7 in |
| Seat Height | 37 in |
| Ground Clearance | 12.6 in |
| Dry Weight | 243 lbs. (wet weight, no fuel) |
| Fuel Tank Capacity | 2.4 US gallons |
| Front Suspension | 48 mm Sachs open cartridge with compression, rebound & spring preload adjustment |
| Rear Suspension | Aluminum body Sachs shock w/ adjustable rebound and hi/low speed compression |
| Front Brake | 260 mm floating rotor |
| Rear Brake | 240 mm rotor |
| Front/Rear Rim | 21 inch (Front) 18 inch (Rear) |
| Front/Rear Tire | DOT Maxxis Enduro |