2024 Beta Motorcycles EVO 200 2-Stroke - Base
$7,999
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Single cylinder, 2-stroke, liquid-cooled w/ reed valve |
| Bore x Stroke | 64 mm x 60.5 mm |
| Displacement | 194.6 cc |
| Compression Ratio | 11.4 to 1 |
| Ignition | 12 volt, 110 watt w/ dual-map switch (aggressive or soft settings) |
| Spark Plug | NGK GR7CI8 |
| Lubrication | Pre-mix (synthetic oil) |
| Carburetor | Keihin PWK 28mm |
| Clutch | Wet multi-disc w/ cush-drive basket |
| Transmission | 6-speed |
| DIMENSIONS | |
| Wheelbase | 51.4 in. |
| Seat Height | 26 in. |
| Ground Clearance | 12.2 in. |
| Dry Weight | 145.5 lbs |
| Fuel Capacity | .7 US Gallons |