2024 CF MOTO 700 - CL-X
$6,899
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | 2-cylinder inline, 4-stroke, liquid-cooled, DOHC |
| Displacement | 693 cc |
| Bore x Stroke | 83 x 64 mm |
| Power | 74 HP @ 8500 rpm |
| Torque | 50.2 LB-FT @ 6500 rpm |
| Fuel System | Bosch® EFI |
| Transmission | 6-speed, wet, multi-plate, CF-SC slipper clutch |
| CHASSIS | |
| Front Suspension | KYB 41mm upside-down fork, preload, compression & rebound adjustable |
| Rear Suspension | KYB link-mounted single shock, progressive rate, preload & rebound adjustable |
| Front Brake | J.Juan 320 mm single disc, radially mounted 4-piston caliper |
| Rear Brake | J.Juan 260 mm single disc, 2-piston caliper |
| Rims | Aluminum alloy |
| Tires | Pirelli® MT60; Front - 110/80 R18; Rear -180/55 R17 |
| ABS | Continental ABS, dual-channel |
| DIMENSIONS | |
| L x W x H | 2,100 x 860 x 1,150 mm; 83 x 35 x 47 in |
| Wheelbase | 1,435 mm; 56.5 in |
| Seat Height | 800 mm; 31.5 in |
| Curb Weight | 193 kg; 432 lb |
| Fuel Capacity | 13.5 L; 3.4 gal |