2024 Can-Am DEFENDER - MAX DPS HD10
$21,399
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Displacement | 976 |
| Engine Type | HD10 - 82 hp / 69 lb-ft, Rotax® 976 cc, V-twin, liquid cooled |
| Fuel Delivery System | Intelligent Throttle Control (iTC™) with Electronic Fuel Injection (EFI) |
| Transmission | PRO-TORQ CVT with Quick Response System (QRS), high airflow ventilation and Electronic Drive Belt Protection Extra-L / H / N / R / P |
| Drive Train | Selectable Turf Mode / 2WD / 4WD with Visco-Lok† auto-locking front Differential |
| Driving Assistance | Electronic Hill Descent Control ECO™ / ECO™ Off / Work modes |
| Power Steering | Dynamic Power Steering (DPS) |
| SUSPENSION | |
| Front Suspension | Arched double A-arm / 11 in. (27.9 cm) travel |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Suspension | Arched TTA with external sway bar / 11 in. (27.9 cm) travel |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| TIRES/WHEELS/BRAKES | |
| Front/Rear Tires | XPS Trail King 27 x 9 / 11 x 14 in. |
| Wheels | 14 in. cast-aluminum |
| Front/Rear Brakes | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| DIMENSIONS | |
| L x W x H | 153.4 x 64 x 77.5 in. (389.6 x 162.5 x x 196.9 cm) |
| Wheel Base | 115.5 in. (294 cm) |
| Ground Clearance | 13 in. (33 cm) |
| Estimated Dry Weight | 1,793 lb (813 kg) |
| Cargo Box Dimensions | 38 x 54.5 x 12 in. (96.5 x 138.4 x 30.5 cm) |
| Cargo Box Capacity | 1,000 lb (454 kg) |
| Storage Capacity | Total - 11.1 gal (42.1 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lb (1134 kg) |
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40 L) |