2024 Can-Am Maverick™ R X - RS with Smart-Shox
$44,299
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Displacement | 999 |
| Engine Type | 999T DCT - 240 hp, Rotax 999T engine, 999cc Turbocharged Triple-cylinder engine, liquid cooled with integrated intercooler and high-perfomance air filter |
| Fuel Delivery System | Intelligent Throttle Control (iTC™) with Electronic Fuel Injection (EFI) |
| Transmission | Rotax DCT, 7 gears with High & Low range |
| Drive Train | Lockable front Differential with exclusive Smart-Lok technology. True 4 modes traction system - 2WD / 4WD with front diff. lock / 4WD MUD / 4WD TRAIL |
| Power Steering | Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| SUSPENSION | |
| Front Suspension | Forged Aluminum heavy duty Tall Knuckle Double A-arm with sway bar / 25 in. (63.5 cm) suspension travel |
| Front Shocks | FOX† 2.5 PODIUM† Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring Live Valve Gen 3 (Dual Valve compression & rebound) |
| Rear Suspension | 4 Link Trailing arm with Forged Aluminum heavy duty tall knuckle / 25 in. (63.5 cm) suspension travel |
| Rear Shocks | FOX† 3.0 PODIUM† Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring Live Valve gen 3 (Dual Valve compression & rebound) |
| TIRES / WHEELS / BRAKES | |
| Front Tires | ITP Tenacity XNR 32 x 10 x 16 in. |
| Rear TIres | ITP Tenacity XNR 32 x 10 x 16 in. |
| Wheels | 16 in. Aluminum FlowFormed Beadlock |
| Front | 32 mm hydraulic tripple piston caliper with a 265 mm disc |
| Rear | 30 mm hydraulic twin piston caliper with a 255 mm disc |
| DIMENSIONS / CAPACITIES | |
| L x W x H | 140 x 78.1 x 71.5 in. (355.6 x 198.5 x 181.5 cm) |
| Wheel Base | 108 in. (274.3 cm) |
| Ground Clearance | 17 in. (43.2 cm) |
| Estimated Dry Weight | 2,250 lb (1,020 kg) |
| Rack Capacity | 200 lbs (90 kg) |
| Storage Capacity | Total - 2.1 gal (8.1 L) |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal (50 L) |