2024 Ducati DesertX - Base
$17,995
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Ducati Testastretta 11°, Desmodromic valvetrain, 4 valves per cylinder |
| Displacement | 937 cc |
| Bore x Stroke | 3.7 x 2.7 in. (94 x 67.5 mm) |
| Compression Ratio | 13.3 to 1 |
| Engine Power | 110 hp (81 kW) @ 9,250 rpm |
| Engine Torque | 68 ft. lb. (92 Nm, 9.4 kgm) @ 6,500 rpm |
| TRANSMISSION | |
| Gearbox | Gearbox - 6 speed with Ducati Quick Shift (DQS) up / down |
| Primary Drive | Straight cut gears; Ratio 1.85-1 |
| Final Drive | Chain |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multiplate with hydraulic control |
| CHASSIS / SUSPENSION | |
| Frame Type | Tubular steel trellis |
| Front Suspension | KYB Ø 46 mm upside-down fork, fully adjustable Wheel Travel - 9.06 in. (230 mm) |
| Rear Suspension | KYB monoshock, fully adjustable, remote preload adjustment, aluminum double-sided swingarm Wheel Travel - 8.66 in. (220 mm) |
| BRAKES / WHEELS / TIRES | |
| Front braking system | 2 x Ø 320 mm aluminum flange semi-floating discs, Radial mount Brembo monobloc 4-pistons calipers, Bosch Cornering ABS |
| Rear braking system | Ø 265 mm disc, Brembo floating 2 pistons caliper, Bosch Cornering ABS Engine Brake Control (EBC) |
| Front Wheel | Cross-spoked, tubeless, 2.15 x 21 in. |
| Rear Wheel | Cross-spoked, tubeless, 4.5 x 18 in. |
| Front Tire | Pirelli Scorpion Rally STR 90 / 90 - 21 M/C 54V M+S TL (A) |
| Rear Tire | Pirelli Scorpion Rally STR 150 / 70 R18 M/C 70V M+S TL |
| DIMENSIONS | |
| Seat Height | 34.4 in. (875 mm) |
| Wheelbase | 63.3 in. (1,608 mm) |
| Fuel Capacity | 5.54 US gal. (21 l) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weight | Dry - 445 lb. (202 kg) |