2024 Ducati Diavel - V4
$27,295
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | V4 Granturismo, V4 - 90°, 4 valves per cylinder, counter-rotating crankshaft, Twin Pulse firing order |
| Displacement | 1,158 cc (71 ci.) |
| Bore x Stroke | 3.3 x 2.1 in. (83 x 53.5 mm) |
| Compression Ratio | 14.0 to 1 |
| Engine Power | 168 hp (124 kW) @ 10,750 rpm |
| Engine Torque | 93 ft. lb. (12.8 kgm, 126 Nm) @ 7,500 rpm |
| TRANSMISSION | |
| Gearbox | Gearbox - 6 speed with Ducati Quick Shift up / down |
| Primary Drive | Straight cut gears; Ratio 1.80-1 |
| Final Drive | Chain |
| Clutch | Hydraulically controlled slipper and self-servo wet multiplate |
| CHASSIS / SUSPENSION | |
| Frame Type | Aluminum monocoque |
| Front Suspension | Ø 50 mm fully adjustable usd fork Wheel travel - 4.7 in. (120 mm) |
| Rear Suspension | Fully adjustable monoshock, aluminum single-sided swingarm Wheel travel - 5.7 in. (145 mm) |
| BRAKES / WHEELS / TIRES | |
| Front braking system | 2 x Ø 330 mm semi-floating discs, radially mounted Brembo Stylema monobloc 4-piston callipers, radial master cylinder PR16 / 19, Cornering ABS |
| Rear braking system | Ø 265 mm disc, Brembo 2-piston floating calliper, Cornering ABS |
| Front Wheel | Light alloy casted 3.5 x 17 in. |
| Rear Wheel | Light alloy casted 8 x 17 in. |
| Front Tire | Pirelli Diablo Rosso III 120 / 70 ZR17 |
| Rear Tire | Pirelli Diablo Rosso III 240 / 45 ZR17 |
| DIMENSIONS | |
| Seat Height | 31.1 in. (790 mm) |
| Wheelbase | 62.7 in. (1,593 mm) |
| Fuel Capacity | 5.3 gal. (20 l) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weight | Dry - 465 lb. (211 kg) |