2024 Ducati Hypermotard - 698 Mono
$12,995
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Superquadro Mono, 4 valves per cylinder, Desmodromic timing, 2-balance countershafts |
| Displacement | 659 cc |
| Bore x Stroke | 4.57 x 2.46 in. (116 x 62.4 mm) |
| Cooling | liquid cooled |
| Compression Ratio | 13.1 to 1 |
| Engine Power | 77.5 hp (57 kW) @ 9,750 rpm |
| Engine Torque | 46.5 ft. lb. (63 Nm) @ 8,000 rpm |
| TRANSMISSION | |
| Gearbox | 6 speed |
| Primary Drive | Straight cut gears, Ratio 1.968to 1 |
| Final Drive | Chain, Front sprocket 15, Rear sprocket 42 |
| Clutch | Slipper and self-servo wet multi-plate clutch, hydraulic control. |
| CHASSIS / SUSPENSION | |
| Frame | Tubular steel Trellis |
| Front Suspension | Ø 45 mm Marzocchi fully adjustable aluminum fork Travel - 8.5 in. (215 mm) |
| Rear Suspension | Progressive linkage with Sachs fully adjustable monoshock. Aluminum double-sided swingarm Travel - 9.4 in. (240 mm) |
| BRAKES/WHEELS/TIRES | |
| Front braking system | Ø 330 mm aluminum flange disc, Brembo M4.32 caliper, radial pump with adjustable lever, with Bosch Cornering ABS |
| Rear braking system | Ø 245 mm disc, single piston floating caliper, with Bosch Cornering ABS Engine Brake Control (EBC) |
| Front Wheel | Y shaped 5-spoke light alloy 3.5 x 17 in. |
| Rear Wheel | Y shaped 5-spoke light alloy 5.0 x 17 in. |
| Front Tire | Pirelli Diablo Rosso IV, 120 / 70 ZR17 |
| Rear Tire | Pirelli Diablo Rosso IV, 160 / 60 ZR17 |
| DIMENSIONS | |
| Seat Height | 35.6 in. (904 mm) |
| Wheelbase | 56.8 in. (1,443 mm) |
| Fuel Capacity | 3 US gal. (12 l) |
| Seating Capacity | Dual seat |
| Weight | Wet no fuel - 333 lb. (151 kg) |