2024 Ducati Monster - SP
$15,695
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Testastretta 11°, V2 - 90°, 4 valves per cylinder, desmodromic valvetrain |
| Displacement | 937 cc (57 cu. in.) |
| Bore x Stroke | 3.7 x 2.7 in. (94 x 67.5 mm) |
| Compression Ratio | 13.3 to 1 |
| Engine Power | 111 hp (82 kW) @ 9,250 rpm |
| Engine Torque | 69 ft. lb. (93 Nm, 9.5 kgm) @ 6,500 rpm |
| TRANSMISSION | |
| Gearbox | 6 speed with Ducati Quick Shift up / down |
| Primary Drive | Straight cut gears; Ratio 1.85-1 |
| Final Drive | Chain |
| Clutch | Slipper and self-servo multiplate wet with hydraulic control |
| CHASSIS / SUSPENSION | |
| Frame Type | Aluminum alloy front |
| Front Suspension | Fully adjustable Ohlins NIX 30 Ø 43 mm usd front fork with TiN treatment on inner tube Wheel Travel - 5.5 in. (140 mm) |
| Rear Suspension | Progressive linkage, fully adjustable Ohlins monoshock, aluminum double-sided swingarm Wheel Travel - 5.9 in. (150 mm) |
| BRAKES / WHEELS / TIRES | |
| Front braking system | 2 x Ø 320 mm semi-floating aluminum flange discs, radially mounted Brembo Stylema® monobloc 4-piston calipers, radial master cylinder, Cornering ABS |
| Rear braking system | Ø 245 mm disc, Brembo 2-piston floating caliper, Cornering ABS |
| Front Wheel | Light alloy cast, 3.5 x 17 in. |
| Rear Wheel | Light alloy cast, 5.5 x 17 in. |
| Front Tire | Pirelli Diablo Rosso IV 120 / 70 ZR17 |
| Rear Tire | Pirelli Diablo Rosso IV 180 / 55 ZR17 |
| DIMENSIONS | |
| Seat Height | 33.1 in. (840 mm) |
| Wheelbase | 57.9 in. (1,472 mm) |
| Fuel Capacity | 3.7 US gal. (14 l) |
| Seating Capacity | 2 |
| Weight | Dry - 366 lb. (166 kg) |