2024 Ducati Multistrada - V4 RS
$37,995
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Ducati V4 Desmosedici stradale, V4 - 90°, 4 valves per cylinder, counter-rotating crankshaft, twin pulse firing order, semi dry sump |
| Displacement | 1,103 cc (67 cu. in.) |
| Bore x Stroke | 3.2 x 2.1 in. (83 x 53.5 mm) |
| Compression Ratio | 14.0 to 1 |
| Engine Torque | 87 ft. lb. (118 Nm) @ 9,500 rpm |
| Horsepower | 180 hp (132 kW) @ 12,250 rpm |
| TRANSMISSION | |
| Gearbox | Stainless steel pre-silencer, double catalytic converter and 4 lambda probes. Akrapovic titanium muffler |
| Primary Drive | Straight cut gears; Ratio 1.8-1 |
| Final Drive | Chain, Front sprocket Z15, Rear sprocket Z43 |
| Clutch | Multiplate dry with slipper action on over-run |
| CHASSIS / SUSPENSION | |
| Frame Type | Aluminum monocoque |
| Front Suspension | Ohlins Ø 48 mm fully adjustable usd fork with TiN treatment, electronic compression and rebound damping adjustment with Ohlins Smart EC 2.0 event-based mode 6.7 in. (170 mm) |
| Rear Suspension | Ohlins TTX36 fully adjustable monoshock, electronic compression and rebound damping adjustment with Ohlins Smart EC 2.0 event-based mode, electronic preload adjustment, aluminum single-sided swingarm 6.7 in. (170 mm) |
| BRAKES/WHEELS/TIRES | |
| Front braking system | 2 x Ø 330 mm semi-floating discs, radially mounted Brembo Stylema monobloc 4-piston 2-pad calipers, radial master cylinder, Cornering ABS |
| Rear braking system | Ø 265 mm disc, Brembo 2-piston floating caliper, Cornering ABS |
| Front Wheel | Marchesini light alloy forged, 3.5 x 17 in. |
| Rear Wheel | Marchesini light alloy forged, 6 x 17 in. |
| Front Tire | Pirelli Diablo Rosso IV Corsa 120 / 70 ZR17 |
| Rear Tire | Pirelli Diablo Rosso IV Corsa 190 / 55 ZR17 |
| DIMENSIONS | |
| Seat Height | Adjustable, 33.1 - 33.9 in. (840 - 860 mm) |
| Wheelbase | 62.7 in. (1,592 mm) |
| Seating Capacity | 2 person capacity |
| Weight | Dry - 472 lb. (214 kg) |