2024 Ducati Multistrada - V4 Rally Adventure Travel & Radar
$29,995
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Ducati V4 Granturismo, V4 - 90°, 4 valves per cylinder, counter-rotating crankshaft, twin pulse firing order, semi dry sump |
| Displacement | 1,158 cc (71 cu. in.) |
| Bore x Stroke | 3.3 x 2.1 in. (83 x 53.5 mm) |
| Compression Ratio | 14.0 to 1 |
| Engine Torque | 89.2 ft. lb. (121 Nm, 12.3 kgm) @ 8,750 rpm |
| Horsepower | 170 hp (125 kW) @ 10,500 rpm |
| TRANSMISSION | |
| Gearbox | 6 speed with Ducati Quick Shift (DQS) up / down |
| Primary Drive | Straight cut gears; Ratio 1.8-1 |
| Final Drive | Chain, Front sprocket Z16, Rear sprocket Z42 |
| Clutch | Multiplate wet with hydraulic control, self-servo action on drive, slipper action on over-run |
| CHASSIS / SUSPENSION | |
| Frame Type | Aluminum monocoque |
| Front Suspension | Ø 50 mm fully adjustable usd fork, electronic compression and rebound damping adjustment with Ducati Skyhook Wheel Travel - 6.7 in. (170 mm) |
| Rear Suspension | Fully adjustable monoshock, electronic adjustment with Ducati Skyhook, aluminum double-sided swingarm Wheel Travel - 7.1 in. (180 mm) |
| BRAKES/WHEELS/TIRES | |
| Front braking system | 2 x Ø 330 mm semi-floating discs, radially mounted Brembo Stylema monobloc 4-piston 2-pad calipers, radial master cylinder, Cornering ABS |
| Rear braking system | Ø 265 mm disc, Brembo 2-piston floating caliper, Cornering ABS |
| Front Wheel | Spoked 3 x 19 in. |
| Rear Wheel | Spoked 4.5 x 17 in. |
| Front Tire | Pirelli Scorpion Trail II 120 / 70 ZR 19 |
| Rear Tire | Pirelli Scorpion Trail II 170 / 60 ZR 17 |
| DIMENSIONS | |
| Seat Height | Adjustable - 34.3 - 35 in. (870 - 890 mm) |
| Wheelbase | 61.9 in. (1,572 mm) |
| Seating Capacity | 2 person capacity |
| Weight | Dry - 400 lb. (227 kg) |