2024 Ducati Panigale - V2
$18,595
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Superquadro, 4 valve per cylinder, Desmodromic |
| Displacement | 955 cc |
| Bore x Stroke | 3.9 x 2.4 in. (100 x 60.8 mm) |
| Compression Ratio | 12.5 to 1 |
| Engine Power | 155 hp (114 kW) @ 10,750 rpm |
| Engine Torque | 76.7 lb. ft. (104 Nm) @ 9,000 rpm |
| Fuel Injection | Electronic fuel injection system. Twin injectors per cylinder. Full ride-by-wire elliptical throttle bodies |
| TRANSMISSION | |
| Gearbox | 6 speed with Ducati Quick Shift (DQS) up / down EVO 2 |
| Primary Drive | Straight cut gears; Ratio 1.77-1 |
| Final Drive | Chain; front sprocket 15; rear sprocket 43 |
| Clutch | Hydraulically controlled slipper and self-servo wet multiplate |
| CHASSIS / SUSPENSION | |
| Frame Type | Monocoque aluminum |
| Front Suspension | Fully adjustable Showa BPF fork, 43 mm chromed inner tubes |
| Rear Suspension | Fully adjustable Sachs unit, aluminum single-sided swingarm |
| BRAKES/WHEELS/TIRES | |
| Front braking system | 2 x 320 mm semi-floating discs, radially mounted Brembo Monobloc M4.32 4-piston callipers with Cornering ABS EVO |
| Rear braking system | 245 mm disc, 2-piston calliper with Cornering ABS EVO |
| Front Wheel | 5-spokes light alloy 3.50 x 17 in. |
| Rear Wheel | 5-spokes light alloy 5.50 x 17 in. |
| Front Tire | Pirelli Diablo Rosso Corsa II 120 / 70 ZR17 |
| Rear Tire | Pirelli Diablo Rosso Corsa II 180 / 60 ZR17 |
| Front Wheel Travel | 4.72 in. (120 mm) |
| Rear Wheel Travel | 5.12 in. (130 mm) |
| DIMENSIONS | |
| Seat Height | 33.1 in. (840 mm) |
| Wheelbase | 56.5 in. (1,436 mm) |
| Rake/Trail | 24° / 94 mm |
| Fuel Capacity | 4.5 US gal. (17 l) |
| Weight | Dry - 388 lb. (176 kg) |