2024 Ducati Panigale - V4 R
$45,495
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Desmosedici Stradale 90° V4, counter-rotating crankshaft, 4 Desmodromic timing, 4 valves per cylinder |
| Displacement | 998 cc |
| Bore x Stroke | 3.2 x 1.9 in. (81 x 48.4 mm) |
| Compression Ratio | 14 to 1 |
| Engine Power | 207 hp (152.2 kW) @ 13,500 rpm With full racing exhaust - 237 hp (174 kW) @ 15,500 rpm |
| Engine Torque | 82 ft. lb. (111.1 Nm) @ 12,000 rpm With full racing exhaust - 87 ft. lb. (118 Nm) @ 12,250 rpm |
| Fuel Injection | Electronic fuel injection system. Twin injectors per cylinder. Full ride-by-wire elliptical throttle bodies |
| TRANSMISSION | |
| Gearbox | 6 speed with Ducati Quick Shift (DQS) up / down EVO 2 |
| Primary Drive | Straight cut gears; Ratio 1.80-1 |
| Final Drive | Chain; front sprocket 15; rear sprocket 42 |
| Clutch | Hydraulically controlled slipper and self-servo wet multiplate |
| CHASSIS / SUSPENSION | |
| Frame Type | Aluminum alloy |
| Front Suspension | Fully adjustable 43 mm Ohlins NPX 25 / 30 pressurized fork with TiN treatment. |
| Rear Suspension | Fully adjustable Ohlins TTX 36 unit with hydraulic spring preload adjuster. Aluminum single-sided swingarm. Adjustable pivot position +/- 3 mm |
| BRAKES/WHEELS/TIRES | |
| Front braking system | 2 x 320 mm semi-floating discs, radially mounted Brembo Monobloc M4.32 4-piston callipers with Cornering ABS EVO |
| Rear braking system | 245 mm disc, 2-piston calliper with Cornering ABS EVO |
| Front Wheel | 3-spokes forged aluminum alloy 3.50 x 17 in. |
| Rear Wheel | 3-spokes forged aluminum alloy 6.00 x 17 in. Marchesini forged aluminum. |
| Front Tire | Pirelli Diablo Supercorsa SP 120 / 70 ZR17 |
| Rear Tire | Pirelli Diablo Supercorsa SP 200 / 60 ZR17 |
| Front Wheel Travel | 4.9 in. (125 mm) |
| Rear Wheel Travel | 5.1 in. (130 mm) |
| DIMENSIONS | |
| Seat Height | 33.5 in. (850 mm) |
| Wheelbase | 57.9 in. (1,471 mm) |
| Rake/Trail | 24° / 94 mm |
| Fuel Capacity | 4.5 US gal. (17 l) |
| Weight | Dry - 379 lb. (172 kg) |