2024 Ducati Panigale - V4 SP2 30th Anniversario 916
$45,995
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Desmosedici Stradale 90° V4, counter-rotating crankshaft, 4 Desmodromic timing, 4 valves per cylinder |
| Displacement | 1,103 cc |
| Bore x Stroke | 3.2 x 2.1 in. (81 x 53.5 mm) |
| Compression Ratio | 14 to 1 |
| Engine Power | 210 hp (154.5 kW) @ 12,500 rpm |
| Engine Torque | 90.6 ft. lb. (122.8 Nm) @ 11,000 rpm |
| Fuel Injection | Electronic fuel injection system. Twin injectors per cylinder. Full ride-by-wire elliptical throttle bodies |
| TRANSMISSION | |
| Gearbox | 6 speed with Ducati Quick Shift (DQS) up / down EVO 2 |
| Primary Drive | Straight cut gears; Ratio 1.80-1 |
| Final Drive | Chain; front sprocket 16; rear sprocket 41 |
| Clutch | Hydraulically controlled slipper and self-servo wet multiplate |
| CHASSIS / SUSPENSION | |
| Frame Type | Aluminum alloy |
| Front Suspension | Ohlins NPX25 30 pressurized 43 mm fully adjustable fork with TiN treatment. Electronic compression and rebound damping adjustment with Ohlins Smart EC 2.0 event-based mode |
| Rear Suspension | Fully adjustable Ohlins TTX36 unit. Electronic compression and rebound damping adjustment with Omart EC 2.0 event-based mode. Aluminum single-sided swingarm |
| BRAKES/WHEELS/TIRES | |
| Front braking system | 2 x 320 mm semi-floating discs, radially mounted Brembo Monobloc M4.32 4-piston callipers with Cornering ABS EVO |
| Rear braking system | 245 mm disc, 2-piston calliper with Cornering ABS EVO |
| Front Wheel | 5-split spoke carbon fiber 3.50 x 17 in. |
| Rear Wheel | 5-split spoke carbon fiber 6.00 x 17 in. |
| Front Tire | Pirelli Diablo Supercorsa SP 120 / 70 ZR17 |
| Rear Tire | Pirelli Diablo Supercorsa SP 200 / 60 ZR17 |
| Front Wheel Travel | 4.9 in. (125 mm) |
| Rear Wheel Travel | 5.1 in. (130 mm) |
| DIMENSIONS | |
| Seat Height | 33.5 in. (850 mm) |
| Wheelbase | 57.8 in. (1,469 mm) |
| Rake/Trail | 24° / 94 mm |
| Fuel Capacity | 4.5 US gal. (17 l) |
| Weight | Dry - 381 lb. (173 kg) |