2024 Ducati Scrambler - Full Throttle
$12,395
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | L-Twin, Desmodromic distribution, 2 valves per cylinder, air cooled |
| Displacement | 803 cc |
| Bore x Stroke | 88 x 66 mm |
| Compression Ratio | 11 to 1 |
| Power | 73 hp (53.6 kW) @ 8,250 rpm |
| Torque | 48.1 lb-ft (65.2 Nm) @ 7,000 rpm |
| TRANSMISSION | |
| Gearbox | 6 speed with Ducati Quick Shift up/down |
| Ratio | Straight cut gears, Ratio 1.85 |
| Final Drive | Chain, front spocket 15, rear sprocket 46 |
| Clutch | Hydraulically controlled slipper and self-servo wet multiplate clutch |
| CHASSIS | |
| Frame | Tubular steel Trellis frame |
| Front Suspension | Upside down Kayaba 41 mm fork |
| Rear Suspension | Kayaba rear shock, pre-load adjustable. |
| Front Wheel | Light alloy 3.00 x 18 in |
| Rear Wheel | Light alloy 5.50 x 17 in |
| Front Tire | Pirelli MT 60 RS 110/80 R18 |
| Rear Tire | Pirelli MT 60 RS 180/55 R17 |
| Front Brake | Ø330 mm disc, radial 4-piston caliper with Bosch Cornering ABS as standard equipment |
| Rear Brake | Ø245 mm disc, 1-piston floating caliper with Bosch Cornering ABS as standard equipment |
| DIMENSIONS | |
| Wet Weight no fuel | 388 lb (176 kg) |
| Seat Height | 31.3 in (795 mm) |
| Wheelbase | 57 in (1,449 mm) |
| Fuel Tank Capacity | 3.83 US gal (14.5 l) |
| Number of Seats | 2 |