2024 HiSUN Electric - ACE NV
$6,499
| MOTOR | |
|---|---|
| Engine Type | Electric 48V |
| Battery Capacity | 48V 150AH |
| Max Power | 13.4 HP/RPM |
| Max Torque | 39.8 FT/LBS |
| DRIVETRAIN | |
| Transmission | Automatic CVT / Direct Drive Motor |
| CHASSIS/SUSPENSION/BRAKES | |
| Front & Rear Suspension | Multiple Leaf Springs |
| Front & Rear Brakes | Brake System Self-adjusting Mechanical Rear Drum brake and Electric brake |
| Front/Rear Tires | 205/50 R12 |
| Wheels | Aluminum |
| DIMENSIONS | |
| Overall Vehicle (L x W x H) | 107 x 48 x 79.5 inches |
| Vehicle Weight | 1221.36 LBS |
| Cargo Bed Capacity | 266 LBS |
| Towing Capacity | N/A |
| Ground Clearance | 5.3 in |