2024 Honda MONTESA - COTA 4RT 260R
$9,299
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | 259cc liquid-cooled single-cylinder four-stroke |
| Bore and Stroke | 78.0mm x 54.2mm |
| Compression Ratio | 10.5 |
| Induction | Programmed Fuel Injection (PGM-FI) |
| DRIVE TRAIN | |
| Transmission | Close-ratio five-speed transmission |
| Driveline | #520 Chain, 10T/41T |
| CHASSIS/ SUSPENSION/ BRAKES | |
| Front Suspension | 39mm Showa® telescopic fork with preload-, compression-damping and rebound-damping adjustability; 6.2-inch travel |
| Rear Suspension | Showa shock with preload- and rebound-damping adjustability; 6.7-inch travel |
| Front Brake | Single 185mm hydraulic disc with 4-piston caliper and sintered metal pads |
| Rear Brake | Single 150mm hydraulic disc with 2-piston caliper and sintered metal pads |
| Front Tires | Dunlop 80/100-21 |
| Rear Tires | Dunlop 120/100-R18 |
| DIMENSIONS | |
| Rake | 23 degree |
| Trail | 2.4 inches |
| Wheelbase | 52 inches |
| Seat Height | 25.6 inches |
| Curb Weight | 170 pounds |
| Fuel Capacity | 0.5 gallon |
| Ground Clearance | 13.2 inches |