2024 Kawasaki BRUTE FORCE® - 300
$5,099
| POWER | |
|---|---|
| Engine | 4-stroke, 1-cylinder, SOHC |
| Displacement | 271cc |
| Bore x Stroke | 72.7 x 65.2mm |
| Compression Ratio | 11.0 to 1 |
| Maximum Torque | 15.9 lb-ft @ 6500 rpm |
| Fuel System | Keihin CVK32 carburetor |
| Ignition | DC-CDI |
| Transmission | Automatic CVT with centrifugal clutch (H,L,N,R) |
| Final Drive | 2WD, Shaft |
| CAPABILITY | |
| Front Suspension / Wheel Travel | Independent double wishbone/5.2 in |
| Rear Suspension / Wheel Travel | Swingarm/5.6 in |
| Front Tire | AT 22 x 7-10 Maxxis tubeless |
| Rear Tire | AT 22 x 10-10 Maxxis tubeless |
| Front Brakes | Dual 148mm discs |
| Rear Brakes | Single 148mm disc |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Starting System | Electric |
| Fuel Capacity | 3.2 gal |
| Electronic Power Steering (EPS) | No |
| Turning Radius | 9.2 ft |
| Towing Capacity | 500 lb |
| Total Rack Capacity | 110 lb |
| Rack Capacity, Front/Rear | 44/66 lb |
| Lighting | (2) 35W headlights, 5W taillight and 21W stoplight |
| DETAILS | |
| Frame Type | Double cradle, steel |
| Track Front/Rear | 33.5/32.7 in |
| Overall Length | 75.4 in |
| Overall Width | 42.5 in |
| Overall Height | 46.1 in |
| Seat Height | 33.3 in |
| Curb Weight | 535.8 lb |
| Wheelbase | 45.9 in |