2024 Kawasaki NINJA H2® - R ABS
$58,100
| POWER | |
|---|---|
| Engine | Liquid -cooled, 4-stroke, In-Line Four, DOHC, 16-valve |
| Displacement | 998cc |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0mm |
| Compression Ratio | 8.3 to 1 |
| Fuel System | DFI® with 50mm throttle bodies (4) with dual injection ; Kawasaki Supercharger |
| Ignition | Digital |
| Transmission | 6-speed, return, dog-ring |
| Final Drive | Sealed chain |
| Electronic Rider Aids | Kawasaki Cornering Management Function (KCMF), Kawasaki TRaction Control (KTRC), Kawasaki Launch Control Mode (KLCM), Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS), Kawasaki Engine Brake Control, Kawasaki Quick Shifter (KQS) (upshift & downshift), Ohlins Electronic Steering Damper |
| Maximum Torque | 121.5 lb-ft @ 12,500 rpm |
| PERFORMANCE | |
| Front Suspension / Wheel Travel | 43mm inverted fork with adjustable rebound and compression damping, spring preload adjustability and top-out springs/4.7 in |
| Rear Suspension / Wheel Travel | Uni-Trak®, Ohlins TTX36 gas charged shock with piggyback reservoir, 30-way compression and rebound damping and adjustability, and 16-way spring preload adjustability and top-out spring/5.3 in |
| Front Tire | 120/60 ZR17 V01F slick |
| Rear Tire | 190/65 17 V01R Slick |
| Front Brakes | Dual radial-mount, opposed 4-piston Brembo Stylema® calipers, dual semi-floating 330mm discs, KIBS ABS |
| Rear Brakes | Opposed 2-piston calipers, single 250mm disc, KIBS ABS |
| DIMENSIONS | |
| L x W x H | 81.5 in x 33.5 in x 45.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Seat Height | 32.7 in |
| Curb Weight | 476.3 lb |
| Fuel Capacity | 4.5 gal |
| Wheelbase | 57.1 in |