2024 Kawasaki NINJA® ZX™ - 6R KRT Edition ABS
$12,299
| POWER | |
|---|---|
| Engine | 4-stroke, In-Line Four, DOHC, 16-valve, liquid-cooled |
| Displacement | 636cc |
| Bore x Stroke | 67.0 x 45.1mm |
| Compression Ratio | 12.9 to 1 |
| Fuel System | DFI® w/38mm Keihin throttle bodies (4) and oval sub-throttles |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Transmission | 6-speed, return shift |
| Final Drive | Sealed chain |
| Electronic Rider Aids | Kawasaki TRaction Control (KTRC), Power Modes (Full/Low), Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS), Kawasaki Quick Shifter (KQS) (upshift only) |
| PERFORMANCE | |
| Front Suspension / Wheel Travel | 41mm. inverted fork (SFF-BP) with rebound and compression damping and spring preload adjustability, and top-out springs /4.7 in. |
| Rear Suspension / Wheel Travel | Bottom-link Uni-Trak® with gas-charged shock with piggyback reservoir, compression and rebound damping and spring preload adjustability/5.9 in. |
| Front Tire | 120/70 ZR17 |
| Rear Tire | 180/55 ZR17 |
| Front Brakes | Dual semi-floating 310mm. discs with dual radial-mounted, monobloc, opposed 4-piston caliper (and KIBS ABS) |
| Rear Brakes | Single 220mm. petal discs with single-piston caliper (and KIBS ABS) |
| DETAILS | |
| Frame Type | Aluminum perimeter |
| Rake/Trail | 23.5°/4.0 in |
| Overall L x W x H | 79.7 in. x 28.0 in x 43.3 in. |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Seat Height | 32.7 in |
| Curb Weight | 434.4 lb. |
| Fuel Capacity | 4.5 gal |
| Wheelbase | 55.1 in. |