2024 Kawasaki MULE™ - 4010 4x4 FE
$12,199
| POWER | |
|---|---|
| Engine | 4-stroke, 2-cylinder, OHV, 90° V-twin, Liquid-cooled |
| Displacement | 617cc |
| Bore x Stroke | 2.99 x 2.68 in |
| Compression Ratio | 10 |
| Maximum Torque | 34.7 lb-ft @ 2,500 rpm |
| Fuel System | DFI® with 34mm Mikuni throttle body |
| Transmission | Continuously Variable Transmission (CVT) with (H,L,N,R) |
| Final Drive | Selectable 2WD/4WD, shaft. Dual mode rear differential with differential lock |
| Engine Braking | No |
| Alternator Output (max) | 23 amp |
| CAPABILITY | |
| Front Suspension / Wheel Travel | MacPherson Strut/3.9 in |
| Rear Suspension / Wheel Travel | Unit Swingarm/2.8 in |
| Front Tires | 23x11.00-10 |
| Rear Tires | 23x11.00-10 |
| Steering | Rack-and-pinion w/ Electric Power Steering (EPS) |
| Front Brakes | Drum |
| Rear Brakes | Drum |
| Park Brake Type | Independent, Mechanical Drum |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Fuel Capacity | 6.3 gal |
| Turning Radius | 11.2 ft |
| Cargo Bed Dimensions (LxWxH) | 46.3 x 51.6 x 11.4 in |
| Cargo Bed Load Capacity | 800 lb |
| Payload Capacity | 1,312 lb |
| Towing Capacity | 1,200 lb** |
| Seating Capacity | 2 |
| Lighting | (2) Halogen headlights, tail/brake lights |
| DETAILS | |
| Overall L x W x H | 116.7 in X 62 in. x 78.1 in |
| Curb Weight | 1,448.7 lb* |
| Wheelbase | 73.6 in |
| Instruments | Parking brake warning light, coolant temperature warning light, horn, 12V DC outlet, fuel gauge, hour meter |
| Wheel Type | Steel |