2024 Kawasaki TERYX4™ - S Camo
$18,799
| POWER | |
|---|---|
| Engine | 4-stroke, SOHC, 4-valve V-twin, liquid-cooled |
| Displacement | 783cc |
| Bore x Stroke | 85.0 x 69.0mm |
| Compression Ratio | 10.7 to 1 |
| Maximum Torque | 47.0 lb-ft@ 5500 rpm |
| Fuel System | DFI® with two 36mm Mikuni throttle bodies |
| Ignition | TCBI with electronic advance |
| Starting System | Electric |
| Transmission | Automatic CVT with centrifugal clutch (H,L,N,R) |
| Final Drive | Selectable 2WD/4WD with locking front differential, shaft |
| Engine Braking | Yes |
| CAPABILITY | |
| Front Suspension / Wheel Travel | Double wishbone, FOX 2.0 LSC Piggyback Shocks, fully adjustable preload, and adjustable compression damping/10.7 in. |
| Rear Suspension / Wheel Travel | Double wishbone, FOX 2.0 LSC Piggyback Shocks, fully adjustable preload, and adjustable compression damping/10.0 in. |
| Front Tires | Maxxis 27 x 9-14 |
| Rear Tires | Maxxis 27 x 11-14 |
| Steering | Electric Power Steering (EPS) / rack-and-pinion |
| Front Brakes | Dual hydraulic discs with two-piston calipers |
| Rear Brakes | Sealed, oil-bathed, multi-disc |
| Ground Clearance | 12.2 in. (max) / 11.2 in. (std) |
| Fuel Capacity | 7.9 gal |
| Turning Radius | 17.7 ft. |
| Cargo Bed Dimensions (LxWxH) | 17.9 x 47.6 x 8.7 in |
| Cargo Bed Capacity | 249 lb |
| Load Capacity | 1,000 lb |
| Seating Capacity | 4 |
| Towing Capacity | 1,300 lb |
| Lighting | (2) headlights, (2) taillights, LED stoplight |
| DETAILS | |
| Frame | Steel Tube Double-X Reinforcement |
| Overall Length | 125.4 in |
| Overall Width | 62.6 in. |
| Overall Height | 80.5 in. |
| Curb Weight | 1,638.3 lb. |
| Wheelbase | 88.2 in. |
| Wheel Type | Alloy |