2024 Kymco MXU - 450i
$5,669
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | SOHC 4-Stroke, 4-Valve, Fuel Injected Single Cylinder |
| Displacement | 443cc |
| Bore x Stroke | 89 x 71.2mm |
| Claimed Horsepower | 31.5hp @ 7500 rpm |
| Claimed Torque | 24.9 ft/lb @ 6500 rpm |
| Fuel Management System | Electronic Fuel Injection |
| Cooling | Liquid |
| Ignition | Electric |
| DRIVETRAIN & BRAKES | |
| Transmission | CVT Automatic H-L-N-R-P w/ Engine Braking |
| Front Brakes | Linked Hydraulic Dual Disc |
| Rear Brakes | Linked Hydraulic Disc |
| CHASSIS/ SUSPENSION | |
| Front Suspension | Independent Dual A-Arm/7.5 in. |
| Rear Suspension | Independent Dual A-Arm/7.5 in. |
| Front Tires | 24 x 8-12 |
| Rear Tires | 24 x 10-12 |
| Shocks | 5 Position Adjustable Oil Dampened Shocks |
| DIMENSIONS | |
| L x W x H | 75 in. x 48.4 in. x 47.6 in. |
| Wheelbase | 48.2 in. |
| Ground Clearance | 10.2 in. |
| Dry Weight | 590.8 lbs |
| Fuel Capacity | 3.96 gal |
| WARRANTY | |
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |