2024 Kymco CV - 3
$11,999
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | DOHC 4-Stroke, 8-Valve, In-line Twin |
| Displacement | 550.4 c.c. |
| Bore x Stroke | 69 x 73.6 mm |
| Claimed Torque | 40.6 lbf-ft @ 5,750 RPM |
| Fuel Management System | Fuel Injection with Dual Power Modes |
| Cooling | Liquid |
| Ignition | Electronic |
| DRIVETRAIN & BRAKES | |
| Transmission | PTM CVT |
| Front Brakes | Dual 270mm Drilled Discs/Twin Piston Calipers |
| Rear Brakes | Single 260mm Drilled, "Petal" disc/Single Piston Caliper |
| CHASSIS/ SUSPENSION | |
| Front Suspension | Double Suspension Shock Absorbers with patented KALS (Kymco Advance Lean Suspension) which allows 40° of lean angle, equipped with anti-tilt lock |
| Rear Suspension | True unit swingarm controlled by a single shock absorber |
| Front Tires | 110/70 13 (2) |
| Rear Tires | 160/60R15 |
| DIMENSIONS | |
| L x W x H | 84.25 in. x 30.9 in. x 57.1 in. |
| Wheelbase | 62.2 in. |
| Dry Weight | 621.7 lbs. |
| Seat Height | 30.9 in. |
| WARRANTY | |
| Warranty Term | 2 Year Limited Factory Warranty |