2024 Polaris SKS - 650 146
$13,599
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Engine | 650 Patriot |
| Bore x Stroke | 74.8 mm x 74 mm |
| Cylinders Displacement | 2 - 650 cc |
| Drive System Type | Chaincase |
| SUSPENSION | |
| Front Shock | Polaris® IFP |
| Front Suspension | RMK® Adjustable |
| Front Track Shock | Polaris® IFP |
| Rear Track Shock | Polaris® IFP |
| Ski Type | Gripper |
| Track Width / Length / Height (in) | 15 x 146 x 2.0 in Crossover |
| DIMENSIONS | |
| Estimated Dry Weight | 524 lb (238 kg) |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Overall H x L x W | 53 in (1346 mm) x 132.25 in (335.9 cm) x 43.4 in (110.3 mm) |
| Person Capacity | 1 |