2024 Polaris GENERAL™ - 1000 Premium
$19,999
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders Displacement | 999cc |
| Drive System Type | On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Engine Braking System (EBS) | EDA - Engine Deceleration Assist |
| Engine Type | 4-Stroke DOHC Twin Cylinder |
| Fuel System/Battery | Electronic Fuel Injection |
| Horsepower | 100 HP |
| Transmission/Final Drive | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| DIMENSIONS | |
| Bed Box Dimensions (L x W x H) | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Dry Weight | 1425 lb (646.3 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Ground Clearance | 12 in (30.5 cm) |
| Hitch Towing Rating | 1,500 lb (680 kg) |
| Overall Vehicle Size (L x W x H) | 116.4 x 62.5 x 73.8 in (295.6 x 158.7 x 187 cm) |
| Payload Capacity | 1,100 lb (499 kg) |
| Person Capacity | 2 |
| BRAKES/TIRES/WHEELS | |
| Front/Rear Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
| Front Tires | 27 x 9-14; Maxxis Coronado |
| Rear Tires | 27 x 11-14; Maxxis Coronado |
| Wheels | 14 in Cast Aluminum |
| SUSPENSION | |
| Front Shocks | FOX® 2.0 Podium QS3 |
| Front Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar 12.25 in (31.1 cm) Travel |
| Rear Shocks | FOX® 2.0 Podium QS3 |
| Rear Suspension | Dual Arm IRS with Stabilizer Bar 13.2 in (33.5 cm) Travel |