2024 Polaris RANGER® - CREW SP 570
$13,499
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders Displacement | 567cc |
| Drive System Type | On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Engine Type | 4-Stroke Single Cylinder DOHC |
| Fuel System/Battery | Electronic Fuel Injection |
| Horsepower | 44 HP |
| Transmission/Final Drive | Automatic PVT H/L/N/R/P |
| DIMENSIONS | |
| Bed Box Dimensions (L x W x H) | 33.3 x 48.7 x 12.3 in |
| Box Capacity | 500 lb (226.8 kg) |
| Dry Weight | 1,411 lbs. (640 kg) |
| Fuel Tank Capacity | 9.5 gal. (35.9 l) |
| Ground Clearance | 11 in (27.9 cm) |
| GVW | 2,700 lbs |
| Hitch Towing Rating | 1,500 lb (680 kg) |
| Hitch Type | Standard 2 in (5.08 cm) Receiver |
| Overall Vehicle Size (L x W x H) | 144 x 56 x 74 in. (365.8 x 142.2 x 188 cm) |
| Payload Capacity | 1,225 lbs. (510 kg) |
| Person Capacity | 4 |
| Wheelbase | 105 in (266.7 cm) |
| BRAKES/ WHEELS/ TIRES | |
| Front/Rear Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
| Front Tires | 25 x 8-12; Carlisle 489 |
| Rear Tires | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Tire Ply Rating | 4 Ply Rated |
| Wheels | Stamped Steel |
| SUSPENSION | |
| Front Suspension | MacPherson Strut 9 in (22.9 cm) Travel |
| Rear Suspension | Dual A-Arm, IRS 10 in. (25.4 cm) Travel |
| Turning Radius | 16.3 ft (497.8 cm) |