2024 Polaris RANGER® - CREW XP 1000 Northstar Edition Ultimate
$35,399
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders Displacement | 999cc |
| Drive System Type | High Performance On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Engine Braking System (EBS) | Not Equipped |
| Engine Type | 4-Stroke Twin Cylinder DOHC |
| Fuel System/Battery | Electronic Fuel Injection |
| Horsepower | 82 HP |
| Transmission | Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| DIMENSIONS | |
| Bed Box Dimensions (L x W x H) | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93.3 x 137.8 x 31.75 cm) |
| Box Capacity | 1,000 lb (454 kg) |
| Dry Weight | 2,387 lbs. (1,083 kg) |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Ground Clearance | 14 in (35.6 cm) |
| Hitch Towing Rating | 2,500 lbs (1,133.9 kg) |
| Hitch Type | Standard 2 in (5.08 cm) Receiver |
| Overall Vehicle Size (L x W x H) | 152 x 65 x 79.5 in. (386 x 165 x 202 cm) |
| Payload Capacity | 1,150 lb (522 kg) |
| Person Capacity | 6 |
| Wheelbase | 113 in (287 cm) |
| BRAKES/WHEELS/TIRES | |
| Front/Rear Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Front Tires | 29 x 9-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Rear Tires | 29 x 11-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Tire Ply Rating | 8 Ply Rated |
| Wheels | 14 in. (35.6 cm) Aluminum |
| SUSPENSION | |
| Front Suspension | Dual A-Arm 10 in. (25.4 cm) Travel |
| Rear Suspension | Dual A-Arm, IRS 10 in. (25.4 cm) Travel |
| Turning Radius | 17 ft (518 cm) |