2024 Polaris RANGER® - XP 1000 Premium
$20,299
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders Displacement | 999cc |
| Drive System Type | High Performance On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Engine Braking System (EBS) | Not Equipped |
| Engine Type | 4-Stroke Twin Cylinder DOHC |
| Fuel System/Battery | Electronic Fuel Injection |
| Horsepower | 82 HP |
| Transmission/Final Drive | Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| DIMENSIONS | |
| Bed Box Dimensions (L x W x H) | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93.3 x 137.8 x 31.75 cm) |
| Box Capacity | 1,000 lb (454 kg) |
| Dry Weight | 1,625 lb (737 kg) |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
| Hitch Towing Rating | 2,500 lbs (1,133.9 kg) |
| Hitch Type | Standard 2 in (5.08 cm) Receiver |
| Overall Vehicle Size (L x W x H) | 120 x 62.5 x 77 in (305 x 158 x 196 cm) |
| Payload Capacity | 1,500 lbs (680.4 kg) |
| Person Capacity | 3 |
| Wheelbase | 81 in (206 cm) |
| BRAKES/ WHEELS/ TIRES | |
| Front/Rear Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
| Front Tires | 27 x 9-14; Pro Armor X-Terrain |
| Rear Tires | 27 x 11-14; Pro Armor X-Terrain |
| Tire Ply Rating | 8 Ply Rated |
| Wheels | 14-inch Aluminum |
| SUSPENSION | |
| Front Suspension | Dual A-Arm 11 in (27.9 cm) Travel |
| Rear Suspension | Dual A-Arm, IRS 11 in (27.9 cm) Travel |
| Turning Radius | 13.3 ft (406.4 cm) |