2024 Polaris RZR® - Pro XP Sport
$24,599
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders Displacement | 925cc |
| Drive System Type | Isolated Xtreme Performance True On-Demand AWD/2WD |
| Engine Braking System (EBS) | Not Equipped |
| Engine Type | 4-Stroke DOHC Twin Cylinder Turbocharged |
| Fuel System/Battery | Electronic Fuel Injection |
| Horsepower | 181 HP |
| Transmission/Final Drive | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| DIMENSIONS | |
| Bed Box Dimensions (L x W x H) | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Estimated Dry Weight | 1,759 lb (798 kg) |
| Fuel Capacity | 12 gal (45.4 L) |
| Ground Clearance | 14.5 in (36.8 cm) |
| Overall Vehicle Size (L x W x H) | 126 x 64 x 71.7 in (320 x 162.6 x 182.1 cm) |
| Payload Capacity | 740 lb (336 kg) |
| Wheelbase | 96 in (244 cm) |
| BRAKES/ TIRES/ WHEELS | |
| Front/Rear Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Triple-Bore Front and Dual-Bore Rear Calipers |
| Front Tires | 30 x 10-14 MAXXIS Carnivore; Wheel Size 14x6 |
| Rear Tires | 30 x 10-14 MAXXIS Carnivore; Wheel Size 14x7 |
| Wheels | Cast Aluminum |
| SUSPENSION | |
| Front Shocks | 2 in Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Suspension | High-Clearance Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 20 in (50.8 cm) |
| Rear Shocks | 2.5 in Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Suspension | Trailing Arm & Standard-Clearance Radius Rods with Stabilizer Bar and 22 in (55.9 cm) |