2024 Polaris RZR® - Trail S 1000 Premium
$20,599
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders Displacement | 999cc |
| Drive System Type | High Performance True On-Demand AWD/2WD |
| Engine Braking System (EBS) | Not Equipped |
| Engine Type | 4-Stroke DOHC Twin Cylinder |
| Fuel System/Battery | Electronic Fuel Injection |
| Horsepower | 100 HP |
| Transmission/Final Drive | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| DIMENSIONS | |
| Bed Box Dimensions (L x W x H) | 20.7 x 37 x 7.9 in (52.5 x 94 x 20 cm) |
| Estimated Dry Weight | 1,323 lb (600 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Ground Clearance | 12.5 in (31.8 cm) |
| Hitch Towing Rating | 1,500 lb (680 kg) |
| Overall Vehicle Size (L x W x H) | 110.9 x 60 x 69.3 in (282 x 152.4 x 176 cm) |
| Payload Capacity | 740 lb (336 kg) |
| Wheelbase | 79 in (200.7 cm) |
| BRAKES/TIRES/WHEELS | |
| Front/Rear Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Front Tires | 27 x 9-12; Trailmaster A/T |
| Rear Tires | 27 x 11-12; Trailmaster A/T |
| Wheels | Cast Aluminum |
| SUSPENSION | |
| Front Shocks | FOX® 2.0 PODIUM X |
| Front Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 12.25 in (31.1 cm) Wheel Travel |
| Rear Shocks | FOX® 2.0 PODIUM X |
| Rear Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 13.2 in (33.5 cm) Wheel Travel |