2024 Polaris RZR® - Trail Ultimate
$20,499
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders Displacement | 875cc |
| Drive System Type | True On-Demand AWD/2WD |
| Engine Braking System (EBS) | Yes |
| Engine Type | 4-Stroke DOHC Twin Cylinder |
| Fuel System/Battery | Electronic Fuel Injection |
| Horsepower | 75 HP |
| Transmission/Final Drive | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| DIMENSIONS | |
| Bed Box Dimensions (L x W x H) | 20.7 x 37 x 7.9 in (52.5 x 94 x 20 cm) |
| Estimated Dry Weight | 1,297 lb (588.3 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Ground Clearance | 11 in (27.9 cm) |
| Hitch Towing Rating | 1,500 lb (680 kg) |
| Overall Vehicle Size (L x W x H) | 110.9 x 50 x 67.9 in (282 x 127 x 172.5 cm) |
| Payload Capacity | 740 lb (336 kg) |
| Wheelbase | 79 in (200.7 cm) |
| BRAKES/TIRES/WHEELS | |
| Front/Rear Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Front Tires | 26 X 8 X 12; PXT |
| Rear Tires | 26 X 9 X 12; PXT |
| Wheels | Cast Aluminum |
| SUSPENSION | |
| Front Shocks | FOX® 2.0 PODIUM X |
| Front Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 10 in (25.4 cm) Wheel Travel |
| Rear Shocks | FOX® 2.0 PODIUM X |
| Rear Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 10 in (25.4 cm) Wheel Travel |