2024 Polaris RZR® - XP 4 1000 Sport
$24,999
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders Displacement | 999cc |
| Drive System Type | High Performance True On-Demand AWD/2WD |
| Engine Braking System (EBS) | Not Equipped |
| Engine Type | 4-Stroke DOHC Twin Cylinder |
| Fuel System/Battery | Electronic Fuel Injection |
| Horsepower | 114 HP |
| Transmission/Final Drive | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| DIMENSIONS | |
| Bed Box Dimensions (L x W x H) | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Estimated Dry Weight | 1,812 lbs (821.9 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Ground Clearance | 14 in (35.6 cm) |
| Overall Vehicle Size (L x W x H) | 146.9 x 64 x 72.8 in (373.1 x 162.6 x 184.9 cm) |
| Payload Capacity | 900 lb (408 kg) |
| Wheelbase | 117 in (297.2 cm) |
| BRAKES/ TIRES/ WHEELS | |
| Front/Rear Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers and Single-Bore Rear Calipers |
| Front Tires | Trail Master X/T, 29 x 9-14 Radial Tire |
| Rear Tires | Trail Master X/T, 29 x 11-14 Radial Tire |
| Wheels | Cast Aluminum |
| SUSPENSION | |
| Front Shocks | 2 in Walker Evans® Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 20 in (50.8 cm) Usable Travel, 16 in (40.6 cm) of Wheel Travel |
| Rear Shocks | 2.5 in Walker Evans® Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Suspension | Trailing Arm with Stabilizer Bar and 20 in (50.8 cm) Usable Travel, 18 in (45.7 cm) of Wheel Travel |