2024 Polaris Ranger® - CREW XD 1500 Premium
$32,499
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders Displacement | 1498cc |
| Drive System Type | On-Demand True AWD/2WD/Turf/Ultra Turf, Drive Modes |
| Engine Braking System (EBS) | Drive Mode Specific Engine Braking System. Hill Assist enables the vehicle to hold its position, allowing easier maneuvering and improved control when stopping and starting on hills. |
| Engine Type | 4-Stroke DOHC Triple Cylinder |
| Fuel System/Battery | Electronic Fuel Injection |
| Horsepower | 110 HP |
| Transmission/Final Drive | STEELDRIVE Automatic Transmission - D/R/P |
| DIMENSIONS | |
| Bed Box Dimensions (L x W x H) | 43.4 x 56 x 13.4 in (110.2 x 142.2 x 34 cm) |
| Estimated Dry Weight | 2,905 lbs. (1,318 kg) |
| Front/Rear Rack | N.A. /1,500 lbs. (680 kg) |
| Fuel Capacity | 13.6 gal (51.5 L) |
| Ground Clearance | 15 in. (38 cm) |
| GVW | 5,035 lbs. (2,284 kg) |
| Overall Vehicle Size (L x W x H) | 164 x 64 x 78 in (416.5 x 163 x 198 cm) |
| Payload Capacity | 2,150 lbs. (975 kg) |
| Person Capacity | 6 |
| Wheelbase | 127 in. (322.6 cm) |
| BRAKES/ TIRES/ WHEELS | |
| Front/Rear Brakes | Foot activated and power assisted, 4 wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Front Tires | 29 x 9-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Rear Tires | 29 x 11-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Wheels | 14 in Aluminum |
| SUSPENSION | |
| Front Suspension | Dual A-Arm 12 in (30.5 cm) Travel |
| Rear Suspension | Dual Arched A-Arm IRS 12 in (30.5 cm) Travel |
| Turning Radius | 19.4 ft. (6 m) |