2024 Polaris XPEDITION - XP 1000 NorthStar
$38,999
| ENGINE & DRIVETRAIN | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders Displacement | 999cc |
| Drive System Type | On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Engine Braking System (EBS) | N/A |
| Engine Type | ProStar 1000 4-Stroke DOHC Twin Cylinder |
| Fuel System/Battery | Electronic Fuel Injection |
| Horsepower | 114 HP |
| Transmission/Final Drive | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| DIMENSIONS | |
| Bed Box Dimensions (L x W x H) | 30.3 x 47.25 x 13.38 in (77 x 120 x 34 cm) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Dry Weight | 2,331 lbs. (1057 kg) |
| Fuel Capacity | 12.5 gal (47.3 L) |
| Ground Clearance | 14 in (35.6 cm) |
| Hitch Towing Rating | 2,000 lb (907 kg) |
| Hitch Type | Standard 2 in (5.08 cm) Receiver |
| Overall Vehicle Size (L x W x H) | 122.5 in x 64 in x 74.9 in |
| Payload Capacity | 1,030 lbs. (467 kg) |
| Person Capacity | 2 |
| Stance | 64 in (162.56 cm) |
| Wheelbase | 87.5 in |
| BRAKES/TIRES/WHEELS | |
| Front/Rear Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
| Front Tires | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XP |
| Rear Tires | 30 x 11-15; Pro Armor Crawler XP |
| SUSPENSION | |
| Front Shocks | FOX® 2.0 Podium QS3 with Position Sensitive Spiral technology |
| Front Suspension | Long Travel, High Clearance Dual A-Arm with Stabilizer Bar, 14 in (35.6 cm) Travel |
| Rear Shocks | FOX® 2.0 Podium QS3 with Position Sensitive Spiral technology |
| Rear Suspension | Long Travel, High Clearance Dual Arm IRS with Stabilizer Bar, 15 in (38.1) Travel |