2024 Royal Enfield Super Meteor - 650
$6,999
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Parallel twin, 4 stroke, SOHC, Air-Oil Cooled |
| Displacement | 648cc |
| Bore x Stroke | 78 mm x 67.8 mm |
| Compression Ratio | 9.5 to 1 |
| Engine Power | 34.6 kW (47PS) @7250 rpm |
| Engine Torque | 52.3 Nm @5650 rpm |
| Ignition System | Electronic Fuel Injection(EFI) |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Gearbox | 6 Speed constant mesh |
| Lubrication | Wet, multi-plate |
| Air Cleaner | Paper element |
| Engine Start | Electric |
| CHASSIS / SUSPENSION | |
| Type | Steel Tubular Spine Frame |
| Front Suspension | 43mm Upside Down Telescopic Fork, 120mm travel |
| Rear Suspension | Twin Shocks, 101mm travel, preload adjustable |
| BRAKES/WHEELS/TIRES | |
| Front Tire | Alloy Wheel - 100/90 - 19 |
| Rear Tire | Alloy Wheel - 150/80 - 16 |
| Front Braking System | 320 mm disc with twin piston floating caliper |
| Rear Braking System | 300 mm disc, single piston floating caliper |
| ABS | Dual Channel |
| DIMENSIONS / CAPACITIES | |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 88.98 in. x 35 in. x 45.5 in. (without mirrors) |
| Wheelbase | 59 in. |
| Seat Height | 29.1 in. |
| Ground Clearance | 5.3 in. |
| Fuel Capacity | 4.15 gal. |