2024 SEGWAY Villain® SX10 - S
$16,299
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | 1000cc 4-Stroke Parallel-Twin Cylinder DO HC |
| Horsepower | 105 HP |
| Cooling | Liquid |
| Drive System | 2WD /4WD |
| SUSPENSION SYSTEM | |
| Front Suspension & Travel | Dual A-Arm W/ Stabilizer Bar, 14 in Wheel Travel |
| Rear Suspension & Travel | Multi- Link Trailing Arm W / Stabilizer Bar, 17 in Wheel Travel |
| WHEELS / TIRES | |
| Front Tires | 29 x 9-14; CST Stag |
| Rear Tires | 29 x 11-14; CST Stag |
| Wheels | 14 in Aluminum |
| DIMENSIONS | |
| Person Capacity | 2 |
| Payload Capacity | 573 lb |
| Fuel Capacity | 10.6 gal |
| Wheelbase | 102 in |
| Ground Clearance | 14 in |
| Vehicle Size (Length / Width / Height) | 133 in X 64 in X 71 in |
| UVW | 1,896 lbs |