2024 Ski-Doo BACKCOUNTRY - 600R E-TEC
$13,449
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 600 E-TEC |
| Engine Details | Liquid-cooled, two-stoke, eRAVE™ |
| Engine Horsepower | 125 |
| Cylinders & Displacement | 2 - 599.4 cc |
| Bore x Stroke | 72.3 mm - 73 mm |
| Carburation | E-TEC® direct injection |
| Fuel Tank/ Octane | Premium unleaded - 91 |
| Fuel Tank | 36 L / 9.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| Dry Weight | 463 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | pDrive with clickers |
| Driven clutch | QRS Vent |
| Drive sprocket pitch | 2.86 in |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 125 x 44.9 to 46.5 x 50.5 in |
| Ski stance | 39 (adjustable |
| Available tracks (L x W x Profile) | Cobra |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | RAS X |
| Rear suspension | cMotion X |
| Front/Center/Rear Shock | KYB 36 |
| Front suspension travel | 8.7 in |
| Rear suspension travel | 10.4 in |