2024 Ski-Doo EXPEDITION SE - 850 E-TEC
$15,349
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 850 E-TEC |
| Engine Details | Liquid-cooled, two-stoke, eRAVE™ |
| Engine Horsepower | 165 |
| Cylinders & Displacement | 2 - 849 cc |
| Bore x Stroke | 82 mm - 80.4 mm |
| Carburation | E-TEC® direct injection with additional booster injectors |
| Fuel Tank/ Octane | Premium unleaded - 91 |
| Fuel Tank | 42 L / 11.1 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| Dry Weight | 654 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | pDrive with clickers |
| Driven clutch | QRS Vent Plus |
| Drive sprocket pitch | 2.86 in |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 128.2 x 47.7 to 48.8 x 59.6 in |
| Ski stance | 39 (adjustable) |
| Available tracks (L x W x Profile) | Silent Cobra WT |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | RAS X |
| Rear suspension | SC-5U |
| Front/Center Shock | KYB 36 |
| Rear Shock | ACS (Air Control Suspension |
| Front suspension travel | 8.7 in |
| Rear suspension travel | 9.4 in |