2024 Ski-Doo EXPEDITION Sport - 600 EFI
$10,399
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 600 EFI |
| Engine Details | Liquid-cooled, two-stroke |
| Engine Horsepower | 85 |
| Cylinders & Displacement | 2 - 600 cc |
| Bore x Stroke | 72.3 mm - 73 mm |
| Carburation | EFI |
| Fuel Tank/ Octane | Regular unleaded - 87 |
| Fuel Tank | 36 L / 9.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| Dry Weight | 504 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | eDriveTM 2 |
| Driven clutch | QRS |
| Drive sprocket pitch | 2.86 |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 130.3 x 44.9 to 46.5 x 59.6 in |
| Ski stance | 39 (adjustable) |
| Available tracks (L x W x Profile) | Charger |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | RAS X |
| Rear suspension | SC-5U |
| Front/Center Shock | Motion Control |
| Rear shock | KYB 36 |
| Front suspension travel | 8.3 in |
| Rear suspension travel | 9.4 in |