2024 Ski-Doo FREERIDE™ - 850 E-TEC® Turbo R
$17,099
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 850 E-TEC Turbo R |
| Engine Details | Liquid-cooled, two-stroke, turbocharged, eRAVE™ |
| Engine Horsepower | 180 up to 8,000 ft. |
| Cylinders & Displacement | 2 - 849 cc |
| Bore & Stroke | 82 mm - 80.4 mm |
| Carburation | E-TEC® direct injection with additional booster injectors |
| Fuel Tank/ Octane | Premium unleaded - 91 |
| Fuel Tank | 36 L / 9.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | pDriveTM with clickers |
| Driven clutch | QRS Vent Plus |
| Drive sprocket pitch | 146 - 154 x 2.5 in. / 154 x 3.0 - 165 in. |
| Dry weight | 463lbs /459 lbs / 463lbs |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 120.4/125.5/129.9 x 42.2 x 54.9 in |
| Ski stance | 36 (adjustable) in |
| Available tracks (L x W x Profile) | PowderMax† |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | RAS 3 |
| Rear suspension | tMotion XT with rail reinforcements |
| Front/Center Shock | KYB Pro 40 EA-3 w/ lightweight springs |
| Rear Shock | KYB Pro 40 EA-3 |
| Front suspension travel | 8.5 in |
| Rear suspension travel | 10.4 in |