2024 Ski-Doo GRAND TOURING Sport - 900 ACE™
$11,199
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 900 ACE™ |
| Engine Details | Liquid-cooled, four-stroke D.O.H.C., dry sump |
| Engine Horsepower | 95 |
| Cylinders & Displacement | 3 - 899 cc |
| Bore x Stroke | 73 mm - 69.7 mm |
| Carburation | EFI |
| Fuel Tank/ Octane | REgular unleaded - 87 |
| Fuel Tank | 36 L / 9.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.3 L / 3.5 qt |
| Dry Weight | 530 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | eDriveTM 2 |
| Driven clutch | QRS |
| Drive sprocket pitch | 36/1.43 |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 123.1 x 47.9 x 59.6 in |
| Ski stance | 1,090/43 (adjustable |
| Available tracks (L x W x Profile) | Silent Track II |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | RASTM X |
| Rear suspension | SC-5M |
| Front/Center Shock | Motion Control |
| Rear Shock | KYB† 36 |
| Front suspension travel | 8.9 in |
| Rear suspension travel | 9.6 in |