2024 Ski-Doo MXZ NEO - 600 EFI
$7,549
| ENGINE | |
|---|---|
| Engine Type | Rotax® 600 EFI - 40 |
| Engine Details | Liquid-cooled, two-stroke |
| Engine Horsepower | 55 |
| Cylinders & Displacement | 2 - 599.4 cc |
| Bore x Stroke | 72.3 mm - 73 mm |
| Carburation | EFI |
| Fuel Tank/ Octane | Regular unleaded - 87 |
| Fuel Tank | 36 L / 9.5 US gal |
| Oil Tank Capacity | 3.4 L / 3.6 qt |
| Dry Weight | 411 lb |
| POWERTRAIN | |
| Drive clutch | pDrive |
| Driven clutch | QRS Lite |
| Drive sprocket pitch | 2.86 in |
| DIMENSIONS | |
| Vehicle Overall (L x W x H) | 113.4 x 45.6 to 47.3 x 41.7 in |
| Ski stance | 39 (adjustable) |
| Available tracks (L x W x Profile) | Cobra |
| SUSPENSION | |
| Front suspension | RAS X |
| Rear suspension | Neo |
| Front shock | Motion Control |
| Center shock | Torsion spring |
| Rear shock | Motion Control |
| Front suspension travel | 6.9 in |
| Rear suspension travel | 8.3 in |